Kontrol ve Paketleme

Halılar detaylı olarak yıkandıktan sonra işlem sırası olarak kontrol ve paketleme işlemi gelmelmektedir. Kontrol ve paketleme işleminde detaylı olarak yıkanan her halı mutlaka kontrol edilmelidir. Hata oluştuğunda mutlaka geriye yönelik olarak tekrar temizleme işleminin sağlanması gereklidir. Bu süreçten sonra ki işlem olarak temizlenen ve hoş kokular ile birlikte esanslar verilen halılar paketlenerek servis edilmelidir. Günlük hayatta sürekli olarak evlerde kullanılmış halı yüzeyinde biriken kirlerin temizleme işleminden sonra kontrol edilmesine önem veriliyor. Halı temizlendikten sonra uzmanlar ile beraber kontrolü esnasında halı yüzeyinde veya kullanılmayan arka bölümünde herhangi bir kir ya da köpük gibi kalıntıların olup olmadığı veya renginde solma işleminin olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Kontrol Ve Paketleme Aşamasının Önemi

Sıkma ve kurutma işlemi gerçekleştirildikten sonraki süreç olan kontrol ve paketleme işleminde halı yüzeyinde meydana gelmiş olan bir kusur veya eksik temizlenmeyen bir alanın olup olmadığı kontrol edilmelidir. Son yapılan bu kontrol işlemi sayesinde halınızın yüzeyinde veya kullanılmayan arka bölümünde meydana gelebilecek olan kusurların kontrol işleminin gerçekleştirilmesidir. Bu işlem sayesinde halı temizlendikten sonra servis edilmeden önce herhangi bir kusurunun olup olmadığının tespiti konusunda önemli bir yere sahiptir. Halınızın iç yüzeyinde bulunan tüm lekelerin detaylı olarak temizleme işleminden sonraki süreç olan paketleme işleminde kalanı da herhangi bir sorun olmaması durumunda ambalajlar ile birlikte paketlenmelidir. Kısa sürede yapılan kontrol işleminden sonraki süreç olarak tanımlanan paketleme işlemi ile birlikte servis aşamasına geçilmelidir.

Kontrol İşlemlerinde Dikkat Edilenler

Kurutma ve sıkma işleminden sonra kontrol ve paketleme işlemi içerisinde kontrol edilirken ilgili personel halınızın tüm noktalarını detaylı olarak kontrol eder. Yapılan bu kontrol işlemi sayesinde halınızın yüzeyinde veya iplerinin olduğu iç kesimlerinde herhangi bir temizlenme göstergesi olmayan durumların tespiti yapılır. Bu sayede eski görünümünden eser kalmamış olan halınızı yeni gibi kullanabilirsiniz. Kontrol eden personel halınızın tüm noktaların detaylı olarak inceledikten sonra bir kusurun olup olmadığını inceler. Modern halı motifleri, iplerin uzun olduğu türden eşyalar olduğu için bu noktada kontrol işlemi de özenle yapılması gereken işlem süreci olmalıdır. Kontrol edildikten sonraki işlem olarak kokular halı yüzeyine sıkılmalıdır. Bu sayede temiz kokan halılar ortaya çıkar.

Halı Paketlenmesinde Gösterilen Özen

Son teknoloji ürünleri olarak paketleme yapan makineler ile şeffaf poşetlere halılarınız koyulmalıdır. Bunun yanı sıra halınızın türüne göre de poşetin nasıl olacağı belirlenir. Her türlü halı modeli, kısa sürede temizlenerek sonrasında kontrol aşamasına geçirilir. Yapılan bu detaylı işlem sayesinde halınızı ilk gün ki hali ile tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz. Halınızı hiçbir yeri ıslak kalmayacak şekilde kuruduktan sonra kontrol esnasında herhangi bir sorunu olup olmadığı kontrol edilir. Bir sorun oluşması durumunda ise telafi edilmelidir. Bu kontrol işleminden başarı ile geçen halılar, paketleme servisine yönlendirmelidir.