Halılarınızı Neden Yıkatmalısınız

Sağlık insan hayatında en önemli kavramdır. Günümüz dünyasında insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen birçok etmen vardır. Aklınıza gelebilecek birçok şeyin sağlığımız üzerinde farklı etkileri vardır. Bu nedenle günlük yaşamda karşımıza çıkabilecek her şeyin sağlığımıza olan etkisini değerlendirerek kullanmalıyız. Yaşadığımız alanın temiz olması için sağlık açısından oldukça önemlidir. Evlerimizi temizliyoruz peki bu temizlik ne derece etkili oluyor? Örneğin halılarımızı süpürüyor ve siliyoruz ama gözle görülmesi zor olan halı dipleri bu temizlikten ne derece etkileniyor?

Halıların Yıkanması Neden Önemli?

Halılarınızı neden yıkatmalısınız? Evimizde en yaygın şekilde bulunan canlılar ev toz akarları adı verilen organizmalardır. Bu canlılar ölü derilerle beslenirler ve en yaygın bulundukları yerler halılardır. Bu canlılar saman nezlesi, astım atakları ve cilt tahrişlerine neden olabilmektedirler. Özellikle bebekler için ömür boyu alerjik durumlara neden olabilmektedirler. Bu nedenle halıların düzenli aralıklarla profesyonel olarak temizlenmesi sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Halılar Nasıl Yıkanmalıdır?

Halılarınızı neden yıkatmalısınız sorusunun akabinde halılar nasıl yıkanmalıdır sorusu geliyor akıllara. Halı yıkama konusunda profesyonel çalışmalar yapan bursa halı yıkama son zamanların en iyi halı yıkama servislerinden biridir. Özenle yıkanan ve asla tahribat verilmeyen halılarınız en güzel haliyle sizlere teslim edilmektedir.

Halı yıkama çok aşamalı işlemler içermektedir. Öncelikle yıkanacak halılar incelenmekte ve türlerine göre ayrılmaktadır. Halıya uygulanacak işlemin türü halının türüne göre belirlenmektedir. Ardından toz alma işlemi yapılır. Gözle görülemeyecek toz partiküllerinin en hassas şekilde temizlenmesi sağlanır. Tozu alınan halılar suda bekletilerek kirlerin daha kolay temizlenmesi amaçlanır. Ardından halının kirine göre şampuanlama, fırçalama, sıyırma, vakumla gibi işlemler profesyonel makinelerce yapılır. Halılar yıkandıktan sonra kurutulması için santrifüj işlemleri uygulanır ve son kontroller yapılır. Hala halıda kir kalması halinde özel leke çıkarıcılar kullanılarak müdahale edilir. Son olarak parfümlenen ve paketlenen halılar teslim edilir.

Faydaları Nelerdir?

Öncelikle halı temizliği demek sağlığımıza etki eden etkenlerden birisi demektir. Sık sık dillendirdiğimiz gibi astım hastalığı olanlar için bu konu çok mühimdir. Temizlenmeyen halı adeta mayt-bakteri yuvasıdır. Zamanında temizlenmezse hastalıklara davetiye çıkarması içten bile değildir.

Bir diğer faydası halının ömrünün uzamasıdır. Kir, mayt-bakteriler halıyı zamanla çürütmekte ve ömrünün kısalmasına neden olmaktadır. Halıyı yılda 2 kere yıkatmanızı öneriyoruz. Böylelikle bakteri oluşumu önlenecek ve halının ömrü uzayacaktır.